جاما ( جبهه اتحاد مردم ایران )
پادشاه باش حتی اگر قلمروات به اندازه عرض شانه هایت باشد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد دامن باغ
نویسندگان
در پی حادثه دردناک صبح امروز و آتش‌سوزی و فروریختن  ساختمان در مرکز شهر تهران که به گرفتار شدن جمعی از آتش‌نشانان انجامید، حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی پیامی صادر کردند.
به گزارش گروه سیاسی .به نقل از پایگاه اطلاع  رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است: 
 
بسمه‌تعالی 
 
حادثه‌ی دردناک آتش‌سوزی و فروریختگی ساختمان در مرکز شهر مایه اندوه و تأسف و نگرانی عمیق اینجانب است. شهامت و فداکاری آتش‌نشانانی که در عملیات نجات مردم، خود دچار حادثه‌ی خطیر شده و در حال فداکاری متعهدانه به امتحانی دشوار گرفتار آمده‌اند، دل را از تحسین و تمجید و نیز از نگرانی و اندوه، آکنده میسازد.

در حال حاضر همه‌ی تلاش ها باید برای نجاتِ جان گرفتار شدگان جهت‌دهی شود. رسیدگی به علل حادثه مسأله‌ی بعدی است. از همه مسئولان میخواهم همانگونه که در این چند ساعت، تلاش کرده‌اند کار مجاهدانه‌ی خود را ادامه دهند و وظیفه‌ی فوری را بر هر حرف و حدیثی مقدم بدارند. خداوند کمک فرماید ان‌شاءالله. 
 
سیدعلی خامنه‌ای 

۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۵ 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

حضرت داود(ع) یکی از پیامبران بنی اسراییل است که در بیت اللحم متولد شده و در ابتدای جوانی شبانی کرده و به خاطر شجاعت، دانایی و صدای خوبی که داشت شهرت یافت.

جاما."زیبایی، معجزه صحبت کردن با حیوانات، داشتن مهارت در اومور حکومتی، صدای خوش و ... از جمله توانمندی هایی است که پروردگار الهی در کنار هدایت الهی و رستگاری بندگان به پیامبران خود از حضرت آدم (ع) تا حضرت خاتم(ص) توفیق داده است.

زیبایی را به یوسف نبی، صبر را حضرت ایوب(ع)، عمر طولانی به نوح نبی، جمال و ختم هدایت خود را به محمد رسول الله(ص) عطا فرموده و صدای خوش را نصیب نبی الله الحکام(حضرت داود(ع)) کرده‌است.

پیش از آنکه حضرت داود نبی(ع) را به عنوان پیامبر خوش الحان معرفی کنیم، شهرت این پیامبر الهی به جنگ سربازان طالوت و جالوت بازمی گردد. بدین ترتیب که این حضرت(ع) به عنوان یکی از سربازان طالوت به جنگ جالوت و لشکریانش می رود و یا سنگی که در سنگ  قلاب خود گذاشته، جالوت جبار را از پای در‌می‌آورد.

مشخصات حضرت داوود (ع) و ویژگی‎های اوحضرت داود(ع) یکی از پیامبران بزرگی است که علاوه بر قدرت معنوی و نبوّت، دارای حکومت ظاهری وسیع نیز بوده و نام مبارکشان شانزده بار در قرآن آمده است.

نبی الله الحکام(ع) در سرزمینی بین مصر و شام دیده به جهان گشود، او از نواده‎های حضرت یعقوب نبی(ع)است و به 9 واسطه به یکی از فرزندان حضرت یعقوب(ع) می‎رسد، پدرش «ایشا» نام داشت.او صد سال عمر کرد، که چهل سال از آن را حکومت نمود.

حضرت داود (ع) بسیار خوش صوت بود، به طوری که وقتی صدایش به مناجات بلند می‎شد، پرندگان به سوی او می‎آمدند و حیوانات وحشی گردن می‎کشیدند تا صدای دلنشین او را بشنوند، او کوتاه قد و کبود چشم و کم مو بود، در میان بنی اسرائیل و در پیشگاه طالوت فرمانده  شجاع و با ایمان لشکر بنی اسرائیل، دارای موقعیت عظیم بود، پس از آن که طالوت از دنیا رفت، بنی اسرائیل حکومت و فرماندهی طالوت را، در اختیار داود(ع)گذاشتند، و همه ثروتهای طالوت را به او سپردند، وقتی که به حاکمیّت رسید، خداوند او را به مقام پیامبری نیز رسانید.

همچنین این پیامبر الهی، دومین پادشاه اسرائیل به روایت عهد عتیق بود. در کتاب عهد عتیق پادشاهی برحق، اما نه بی‌اشتباه، جنگ‌جویی متبحر و نوازنده و شاعری بزرگ معرفی شده و تعدادی از ترانه‌های منسوب به حضرت داود(ع) در کتاب «مزامیر» یا «زبور» جمع‌آوری شده‌است.

کتاب «زبور» مشتمل بر نصایح و مناجات و امور اخلاقی است و «مزامیر» یا «زبور» در کتاب عهد عتیق، مشتمل بر 150 فصل، که هر کدام به نام «مزمور» نامیده شده و سراسر آن به شکل اندرز، دعا و مناجات است.

10 خصلت عظیم حضرت داوود(ع)

در قرآن، در آیه 15 تا 20 سوره «ص»، خداوند داوود(ع) را با 10 خصلت ارجمند می‎ستاید، حتی به پیامبر اسلام (ص) سفارش کرده که در برابر گزند مخالفان و بدخواهان همانند داوود(ع) صبر و مقاومت داشته باشد.

در آیه نخست (آیه 17 ص) چنین آمده: «اِصْبِرْ عَلى ما یَقُولُونَ وَ اذْکُرْ عَبْدَنا داوُدَ ذَا الْأَیْدِ إِنَّهُ أَوَّابٌ؛ ای پیامبر! در برابر آن چه مخالفان می‎گویند شکیبا باش و به خاطر بیاور بنده ما داوود  علیه السلام  را که صاحب قدرت، و بسیار بازگشت کننده به خدا بود.»

خصال دهگانه ارجمند داوود(ع) عبارتند از:

* صبر و مقاومت.

* مقام عبودیّت و بندگی.

* قوّت و قدرت معنوی و جسمی.

* بازگشت و رجوع مداوم به خدا، و رابطه تنگاتنگ با خدا.

* کوهها در تسخیر او بودند و با او صبح و شام تسبیح خدا می‎گفتند.

* پرندگان در تسبیح خدا با او هم آواز می‎شدند.

* آنها نه تنها در آغاز کار بلکه در همه احوال، با تسبیح او هماهنگ می‎شدند.

* داشتن حکومت استوار و مقتدرانه.

علم و دانش سرشار که مایه برکات است.

* منطقی گویا، و بیانی لطیف و شیوا

خداوند گاهی او را به عنوان «نِعمَ العَبدِ» «نیکوترین بنده» و زمانی او را به عنوان خلیفه خود، و نیز به داشتن امتیاز و فضایل علم و حکمت معرفی کرده، و نزول کتاب اخلاقی و مهم زبور را بر حضرت داوود(ع)، بر شمرده او را با عالی‌ترین خصلت‎ها ستوده است.

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

جهانگیری: وجود مشکلات معیشتی جانبازان چیزی جز شرمندگی برای مسئولین به همراه ندارد

سیاست > دولت جاما.- معاون اول رییس جمهور با اشاره به از خودگذشتگی های رزمندگان اسلام در دوران هشت سال دفاع مقدس گفت: زمانی که به جای شعار و سخن گفتن، نیاز به عمل و حضور در صحنه بود،‌ شهدا،‌ جانبازان و ایثارگران برای صیانت از نظام جمهوری اسلامی ایران و حراست از خاک کشور فداکاری کردند و کشور را در مقابل تهاجم دشمنان حفظ نمودند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری در دیدار اعضای هیات امناء انجمن جانبازان نخاعی گفت: از خداوند می خواهم كه ما را یاری كند تا بتوانیم به گونه ای عمل كنیم كه در پیشگاه شهدا، جانبازان، ایثارگران و نیز امام شهدا شرمنده نباشیم.

وی با یادآوری مشكلات و دغدغه های متعدد جانبازان و مسائل و دشواری های مختلفی كه خانواده های جانبازان با آن مواجه هستند، تصریح كرد: یادآوری مشكلات جسمی و روحی جانبازان در كنار تنگنای معیشتی این عزیزان، چیزی جز شرمندگی برای مسئولین به همراه ندارد.

جهانگیری با تاكید بر نگاه ویژه شخص رییس جمهور و توجه سایر اعضای دولت نسبت به جانبازان و ایثارگران گفت: رفع مشكلات جانبازان و ایثارگران و تامین نیازهای آنان از اولویت های مهم دولت است كه همواره مورد تاكید دكتر روحانی نیز بوده است و دولت با حداكثر توان تلاش خواهد كرد دغدغه های جانبازان و ایثارگران كه مدافعان اصلی كشور و نظام بوده اند را مرتفع سازد.

معاون اول رییس جمهور از رییس سازمان برنامه و بودجه كشور خواست ظرف دو هفته جلساتی را با نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران و نمایندگان انجمن جانبازان نخاعی برگزار و برای بهبود وضعیت معیشتی و رفع دغدغه های جانبازان راهكارهایی پیدا كنند.

وی افزود: دولت از لحاظ درآمد و بودجه در تنگنای شدیدی قرار دارد اما با این وجود تلاش خواهد كرد وضعیت جانبازان ۷۰ درصد را بهبود بخشد.

در این جلسه رییس سازمان برنامه و بودجه كشور هم با اشاره به عمق و گستردگی مشكلات و مسائل جانبازان گفت: در اسرع وقت برای بررسی مشكلات و یافتن راهكارهایی برای رفع دغدغه های جانبازان جلساتی برگزار خواهیم كرد.

در این نشست كه معاون رئیس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم حضور داشت، برخی از اعضای هیات مدیره جانبازان نخاعی دغدغه ها و مشكلات جانبازان را مطرح و گزارشی از تعداد و وضعیت جانبازان نخاعی گردنی و كمری ارائه كردند.

براساس این گزارش انجمن جانبازان نخاعی از سال ۸۹ تاسیس شده است و اعضای هیات مدیره آن از طریق انتخابات تعیین می شوند.

در این گزارش همچنین شرایط خاص و ویژه جانبازان نخاعی و مشكلات متعدد آنها و خانواده هایشان تشریح و اعلام شد كه ۲ هزار نفر جانباز نخاعی كمری و ۲۰۱ نفر جانباز نخاعی گردنی در كشور وجود دارند كه با مشكلات متعدد و سختی های فراوان مواجه هستند و همسر و خانواده های آنها نیز به دلیل آنكه بار رسیدگی و پرستاری از این جانبازان را بر عهده دارند، دچار مشكلات جسمی شده اند كه این موضوع بر دغدغه ها و گرفتاری های آنها افزده است.

در پایان این جلسه مقرر شد با توجه به شرایط سخت و وضعیت ویژه جانبازان ۷۰ درصد نخاعی گردنی و كمری، سازمان برنامه و بودجه كشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران ظرف دو هفته آینده جلساتی برگزار و راهكارهایی برای بهبود وضعیت این جانبازان و كاهش مشكلات و رفع دغدغه آنان پیدا كنندنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

خانه / تفسیر و حدیث / تفسیر قرآن / تفسیر سوره آل عمران از آیه ۱۸۵ تا۱۹۶

تفسیر سوره آل عمران از آیه ۱۸۵ تا۱۹۶

کُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَکُمْ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فَمَنْ زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فَازَ وَمَا الْحَیَاةُ الدُّنْیَا إِلَّا مَتَاعُ الْغُرُورِ (۱۸۵)

«هر نفسی‌ چشنده‌ مرگ‌ است» حق‌ تعالی‌ مرگ‌ را سرنوشت‌ هر موجود زنده‌ای ‌گردانیده‌است، خواه‌ این‌ موجود بشر باشد، یا فرشته، یا جن، یا حیوان، پس‌ هیچ‌کس‌ را از سرکشیدن‌ جام‌ مرگ‌ گریزی‌ نیست‌ «و همانا روز رستاخیز پاداشهایتان ‌به‌طور کامل‌ به‌ شما داده‌ می‌شود» و فقط در این‌ روز است‌ که‌ پاداش‌ به‌ طور کامل‌پرداخته‌ می‌شود، پس‌ آنچه‌ که‌ در دنیا، یا در عالم‌ برزخ‌ به‌ انسان‌ داده‌ می‌شود، فقط بخشی‌ از پاداشهاست‌. این‌ خود به‌ این‌ حقیقت‌ اشاره‌ دارد که‌ بخشی‌ ازپاداشها ـ خیر باشند یا شر ـ گاهی‌ در دنیا، یا قبر به‌ انسان‌ می‌رسند. در حدیث‌ شریف‌آمده‌ است‌: «إن‌ القبر روضة من‌ ریاض‌ الجنة‌ أو حفرة من‌ حفر النار: همانا قبر، باغی‌ از باغهای‌ بهشت، یا حفره‌ای‌ از حفره‌های‌ دوزخ‌ است». «پس‌ هر که‌ ازآتش‌ دوزخ‌ دور داشته‌ شده‌ و به‌ بهشت‌ درآورده‌ شد، قطعا کامیاب‌ شده‌ است» یعنی‌: به‌ آنچه‌ می‌خواسته‌ دست‌ یافته‌ و از آنچه‌ هراس‌ داشته، نجات‌ یافته‌است‌ زیرا هرگونه‌ کامیابی‌ و رستگاری‌ای‌ ـ هرچند که‌ برآورنده‌ تمام‌ خواسته‌های‌ انسان‌باشد ـ بدون‌ بهشت‌ هیچ‌ است‌ و نجات‌ از هرگونه‌ زیانی‌ هم‌ ـ چنانچه‌ صاحب‌ آن ‌از آتش‌ دوزخ‌ نجات‌ یابنده‌ نباشد ـ نجات‌ نیست‌ «و زندگانی‌ دنیا جز متاع‌ غرور نیست» متاع‌: هرآن‌چیزی‌ است‌ که‌ انسان‌ از آن‌ نفع‌ و بهره‌ می‌گیرد. غرور: فریفته‌شدن‌ به‌ آرزوها و خواهشهای‌ دنیاست‌.

این‌ آیه‌ کریمه، متضمن‌ مژده‌ و بیم‌ (وعد و وعید) به‌ تصدیق‌کنندگان‌ و تکذیب‌کنندگان‌ پیامبرص است‌. از سعیدبن‌ جبیر(ع) روایت‌ شده‌ است‌ که‌ فرمود: وعید و تهدید در این‌ آیه‌ کریمه، فقط متوجه‌ کسی‌ است‌ که‌ دنیا را بر آخرت ‌ترجیح‌ می‌دهد، اما کسی‌ که‌ آخرت‌ را به‌ وسیله‌ دنیا می‌طلبد، دنیا برایش‌ بهترین‌متاع‌ و بهره‌ای‌ است‌ و این‌ هشدار شامل‌ وی‌ نمی‌شود. در حدیث‌ شریف‌ به‌ روایت ‌ابوهریره‌(ع) آمده‌ است‌ که‌ رسول‌ خداص فرمودند: «حقیقتا جای‌ یک‌ تازیانه‌ دربهشت، بهتر از دنیا و مافیهاست، اگر می‌خواهید آیه‌: ﴿ فَمَنْ زُحْزِحَ…  را بخوانید تا این‌ حقیقت‌ بر  شما روشن‌ شود».

علما در بیان‌ احکام‌ گفته‌ اند: سنت‌ است‌ که‌ در هنگام‌ احتضار و جان‌ کندن، به ‌انسان‌ کلمه‌ شهادت‌ تلقین‌ شود، بدون‌ خواستن‌ از وی‌ که‌ آن‌ را تکرار کند زیرا چه ‌بسا که‌ تکرار، سبب‌ ملال‌ و دلتنگی‌ وی‌ گردد. همچنین‌ مستحب‌ است‌ که‌ در آن ‌هنگام‌ سوره‌ «یس» نیز بر وی‌ خوانده‌ شود زیرا در حدیث‌ شریف‌ آمده‌ است‌ که‌خواندن‌ «یس»، مردن‌ را بر شخص‌ محتضر آسان‌ می‌سازد. همچنان‌ سنت‌ است ‌که‌ در بردن‌ مرده‌ به‌سوی‌ گورستان‌ تعجیل‌ شود.

 

لَتُبْلَوُنَّ فِی أَمْوَالِکُمْ وَأَنْفُسِکُمْ وَلَتَسْمَعُنَّ مِنَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِنْ قَبْلِکُمْ وَمِنَ الَّذِینَ أَشْرَکُوا أَذًى کَثِیرًا وَإِنْ تَصْبِرُوا وَتَتَّقُوا فَإِنَّ ذَلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ (۱۸۶)

«و شما قطعا در مالها و جانهایتان‌ آزموده‌ خواهید شد» یعنی‌: به‌ طور قطع‌ در اموال‌ خود مورد امتحان‌ و آزمایش‌ قرار می‌گیرید؛ با از دست‌ دادن‌ آنها بر اثرحوادث‌ و مصایب، بذل‌ و انفاقهای‌ واجب‌ و سایر تکالیف‌ شرعی‌ای‌ که‌ متعلق‌ به ‌اموال‌ است‌. همچنان‌ در جانهای‌ خود مورد امتحان‌ و آزمایش‌ قرار می‌گیرید؛ بامرگ، مبتلا شدن‌ به‌ بیماری‌ها، ازدست‌دادن‌ عزیزان‌ و کشته ‌شدن‌ در راه‌ خدا(ج).

با توجه‌ به‌ این‌ که‌ آیه ‌کریمه‌ بعد از هجرت‌ مؤمنان‌ به‌ مدینه‌ و قبل‌ از غزوه‌ بدر نازل‌ شد؛ این‌ خطابی‌ است‌ به‌ رسول‌ خداص و امت‌ ایشان‌ جهت‌ تسلیت‌ ودلجویی‌شان‌ بر کید و آزارهای‌ کافران‌ و فاسقان‌ که‌ در آینده‌ با آن‌ روبرو خواهند شد تا مؤمنان‌ خود را به‌ پایداری‌ و شکیبایی‌ بر تحمل‌ رنجها و ناخوشی‌ها آماده‌ ساخته، از هم‌اکنون‌ راه‌ دشواری‌ را که‌ پیش‌رو دارند، درنظر بگیرند «و از کسانی‌که‌ پیش‌ از شما به‌ آنان‌ کتاب‌ داده‌ شده» یعنی‌: از یهود و نصاری‌ «و همچنان‌ از کسانی‌ که‌ به‌ شرک‌ گراییده‌اند» که‌ سایر طوایف‌ کفر از غیر اهل‌ کتاب‌اند؛ «سخنان‌ دل‌آزار بسیاری‌ خواهید شنید» از طعن‌ و تمسخر در دین‌ و مقدسات‌ و آبروی‌خویش‌.

بنا به‌ روایتی‌ در سبب‌ نزول، این‌ بخش‌ از آیه‌ کریمه‌ درباره‌ کعب‌بن‌ اشرف‌ یهودی ‌نازل‌ شد که‌ رسول‌ خداص را با اشعار خویش‌ هجو می‌کرد و در این‌ اشعار؛ کفارقریش‌ را علیه‌ آن‌ حضرت‌ص بر می‌انگیخت‌.

«ولی‌ اگر صبر کنید و تقوی‌ پیشه‌ نمایید» صبر: مقید ساختن‌ و پایبند کردن‌ نفس‌ برچیزی‌ است‌ که‌ آن‌ را ناخوش‌ دارد، همچون‌ فروخوردن‌ خشم‌ و مقاومت‌ در برابرسختی‌ها با روحیه‌ پایداری‌ و احساس‌ رضایت‌. تقوی‌: دوری‌ گزیدن‌ از گناهان‌ وپایبندی‌ به‌ دستورات‌ الهی‌ است‌. آری‌! اگر چنین‌ کنید، بی‌تردید «این‌» صبر وپرهیزگاری‌ «از عزم‌ امور است» یعنی‌: از آن‌ کارهایی‌ است‌ که‌ بر شما واجب ‌است‌ تا تصمیم‌ خود را بر آن‌ استوار کنید. گفته‌ می‌شود: «عزم‌الامر»، آن‌گاه‌ که‌شخص‌ کار را محکم‌ کرده‌ و آن‌ را به‌ سامان‌ رساند و استوار گرداند.

قول‌ راجح‌ این‌ است‌ که‌: حکم‌ این‌ آیه‌ کریمه‌ منسوخ‌ نیست‌ زیرا جدال‌ به‌ شیوه ‌نیکوتر، همیشه‌ مطلوب‌ است، چنان‌که‌ رسول‌ اکرم‌ص با وجود آن‌ که‌ به‌ جهاد دستور داده‌ شده‌ بودند، با یهودیان‌ مدارا می‌کردند و از منافقان‌ در می‌گذشتند.

 

وَإِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِیثَاقَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ لَتُبَیِّنُنَّهُ لِلنَّاسِ وَلَا تَکْتُمُونَهُ فَنَبَذُوهُ وَرَاءَ ظُهُورِهِمْ وَاشْتَرَوْا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا فَبِئْسَ مَا یَشْتَرُونَ (۱۸۷)

«و یاد کن‌ هنگامی‌ را که‌ خداوند از کسانی‌ که‌ به‌ آنان‌ کتاب‌ داده‌ شده» یعنی‌: ازیهود و نصاری‌ «پیمان‌ گرفت، که‌ حتما باید آن‌ را برای‌ مردم‌ بیان‌ نمایید و کتمانش ‌نکنید» یعنی‌: نبوت‌ آن‌ حضرت‌ص را برای‌ مردم‌ بیان‌ نموده‌ و آن‌ را پنهان‌ ندارید «پس‌ آن‌ عهد را پشت‌ سر خود انداختند» یعنی‌: عهد و پیمان‌ الهی‌ را بی‌محابا پشت‌سر افگندند «و آن‌ را به‌ بهای‌ ناچیزی» از بهره‌های‌ پست‌ و پلید و بی‌ارزش‌ دنیا «فروختند، چه‌ بد است‌ آنچه‌ خریدند!».

این‌ آیه‌ کریمه‌ متضمن‌ هشداری‌ سخت‌ برای‌ علماء است‌ تا چیزی‌ از علم ‌سودمند را پنهان‌ نکنند. در حدیث‌ شریف‌ آمده‌ است‌: «من‌ سئل‌ عن‌ علم‌ فکتمه‌ الجم ‌یوم‌ القیامه‌ بلجام‌ من‌ نار: هرکس‌ از علمی‌ مورد پرسش‌ قرار گیرد و آن‌ علم‌ را بپوشاند، در روز قیامت‌ به‌ دهنه‌ای‌ از آتش‌ لجام‌ زده‌ می‌شود». که‌ این‌ خود بروجوب‌ نشر علم‌ برای‌ مردم‌ دلالت‌ می‌کند. علی‌(ع) می‌فرماید: «خداوند(ج) ازمردم‌ جاهل‌ و نادان‌ عهد نگرفته‌ که‌ بیاموزند، اما از علما عهد گرفته‌ که ‌بیاموزانند».

 

لَا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ یَفْرَحُونَ بِمَا أَتَوْا وَیُحِبُّونَ أَنْ یُحْمَدُوا بِمَا لَمْ یَفْعَلُوا فَلَا تَحْسَبَنَّهُمْ بِمَفَازَةٍ مِنَ الْعَذَابِ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ (۱۸۸)

«هرگز کسانی‌ را که‌ به‌ آنچه‌ کرده‌اند شادمانی‌ می‌کنند و دوست‌ دارند که‌ بر آنچه ‌نکرده‌اند، موردستایش‌ قرار گیرند، رسته‌ از عذاب‌ مپندار و آنان‌ عذاب‌ دردناکی‌ در پیش‌دارند» یعنی‌: هرکس‌ به‌ کارهای‌ نیکی‌ که‌ انجام‌ داده، شادمانی‌ کند و دوست ‌داشته‌ باشد که‌ مردم‌ به‌ آنچه‌ هم‌ که‌ نکرده‌ است، او را ستایش‌ کنند، پس‌ او را نجات‌ یافته‌ از عذاب‌ مپندارید.

بخاری‌ و مسلم‌ و غیر آنان‌ در بیان‌ سبب‌ نزول‌ این‌ آیه‌ کریمه‌ روایت‌ کرده‌اند: روزی‌ مروان‌ برای‌ دربان‌ خود گفت‌: ای‌ رافع‌! نزد ابن‌عباس‌(ع) برو و به‌ او بگو: اگر چنان‌ باشد که‌ هر شخصی‌ از ما که‌ به‌ آنچه‌ کرده‌ شادمان‌ است‌ و دوست‌ دارد که‌ به‌ آنچه‌ نکرده‌ ستوده‌ شود؛ موردعذاب‌ قرار گیرد، بی‌گمان‌ همه‌ ما مورد عذاب‌ قرار می‌گیریم‌؟ ابن‌عباس‌(ع) در پاسخ‌ فرستاده‌ وی‌ فرمود: «این‌ آیه‌ کریمه ‌به‌ شما چه‌ ارتباطی‌ دارد؟ حقیقت‌ امر این‌ است‌ که‌ این‌ آیه‌ درباره‌ اهل‌ کتاب‌ نازل‌شد»، سپس‌ آیه‌ ماقبل‌ را تلاوت‌ نمود: ﴿ وَإِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِیثَاقَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ… .همچنین‌ ابن‌عباس‌(ع) در همین‌  رابطه‌ می‌گوید: «رسول‌ خداص از اهل‌ کتاب ‌درباره‌ چیزی‌ سؤال‌ کردند ولی‌ آنها در پاسخ، حقیقت‌ را کتمان‌ نموده‌ و سخنی‌دروغین‌ آوردند و درحالی‌ از نزد رسول‌ خداص بیرون‌ رفتند که‌ به‌ ایشان‌ چنین ‌وانمود می‌کردند که‌ به‌ سؤالشان‌ پاسخ‌ درستی‌ داده‌اند و با این‌ پاسخ‌ در پیشگاه‌ آن‌حضرت‌ص قابل‌ ستایش‌ خواهند بود! از سوی‌ دیگر شادمان‌ بودند از این‌ که‌ پاسخ‌ واقعی‌ را از ایشان‌ پنهان‌ داشته‌اند. همان‌ بود که‌ آیه‌ کریمه‌ این‌ صحنه‌سازی‌ آنان‌ رابرملا و مال‌ کارشان‌ را هویدا ساخت‌.

به‌ روایتی‌ دیگر، آیه‌ کریمه‌ درباره‌ کسانی‌ از منافقان‌ نازل‌ شد که‌ از جهاد تخلف‌ می‌کردند، اما هنگامی‌که‌ رسول‌ خداص از جهاد بر می‌گشتند، به‌ حضور ایشان‌ آمده‌ عذرخواهی‌ می‌نمودند و دوست‌ داشتند که‌ به‌ آن‌ چیزی‌ مورد ستایش‌قرار گیرند که‌ انجام‌ نداده‌ بودند. حافظ ابن‌حجر عسقلانی‌ می‌گوید: «جمع‌کردن‌میان‌ این‌ دو روایت‌ ممکن‌ است‌ زیرا محتمل‌ است‌ که‌ آیه‌ کریمه‌ در مورد هر دو گروه‌ نازل‌ شده‌باشد».

 

وَلِلَّهِ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (۱۸۹)

«و فرمانروایی‌ آسمانها و زمین‌ از آن‌ خداست‌ و خداوند بر هرچیزی‌ تواناست» این‌آیه‌ کریمه‌ در رد و تکذیب‌ سخن‌ جاهلانه‌ یهودیانی‌ نازل‌ شد که‌ گفتند: ﴿إِنَّ اللَّهَ فَقِیرٌ وَنَحْنُ أَغْنِیَاءُ (خدا فقیر و ما توانگر هستیم) «آیه۱۸۱۱».

 

إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآَیَاتٍ لِأُولِی الْأَلْبَابِ (۱۹۰)

«مسلما در آفرینش‌ آسمانها و زمین‌ و درپی‌ یک‌دیگر آمدن‌ شب‌ و روز» و تفاوت‌آنها در درازی‌ و کوتاهی‌ و گرمی‌ و سردی‌ و غیره‌ «آیاتی‌ است» یعنی‌: نشانه‌ها و راهنماهای‌ روشن‌ و برهانهای‌ واضحی‌ است‌ که‌ بر وجود آفریننده‌ سبحان‌ دلالت ‌می‌کند، اما «برای‌ صاحبان‌ خرد» های‌ ناب‌ از شائبه‌های‌ نقص‌ و عقلهای‌ وارسته‌ ازکجی‌ها و انحراف‌ زیرا مجرد تفکر در نشانه‌هایی‌ که‌ خدای‌ سبحان‌ در این‌ آیه‌کریمه‌ از آنها یاد کرده‌ است، برای‌ عاقل‌ بسنده‌ و کافی‌ است‌ تا او را به‌ ایمانی‌ پیوند دهد که‌ هیچ‌ شک‌ و شبهه‌ای‌ نمی‌تواند آن‌ را متزلزل‌ کرده‌ و به‌ درون‌ آن ‌رخنه‌ نماید بنابراین، واجب‌ است‌ که‌ ایمان‌ انسان‌ بر پشتوانه‌ دلایل‌ یقینی‌ متکی‌ ومستظهر باشد، نه‌ بر تقلید و وراثت‌. در حدیث‌ شریف‌ آمده‌ است‌: «وای‌ بر کسی‌ که‌ این‌ آیه‌ کریمه‌ را بخواند و در آن‌ تفکر نکند». همچنان‌ روایت‌ شده‌ است‌ که‌ درشب‌ نزول‌ این‌ آیه‌ کریمه، رسول‌ خداص تا بامداد پیوسته‌ می‌گریستند.

باید دانست‌ که‌ میدان‌ تفکر، آفریده‌های‌ حق‌ تعالی‌ است‌ نه‌ ذات‌ وی‌ زیرا درک ‌حقیقت‌ ذات‌ الهی‌ محال‌ و ناممکن‌ است‌.

 

الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِهِمْ وَیَتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلًا سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (۱۹۱)

آن‌گاه‌ حق‌ تعالی‌ صاحبان‌ خرد را چنین‌ تعریف‌ و توصیف‌ می‌کند: «هم‌آنان‌ که‌ خدا را ایستاده‌ و نشسته‌ و به‌ پهلو آرمیده‌ یاد می‌کنند» یعنی‌: صاحبان‌ خرد کسانی‌ هستند که‌ میان‌ فکر و ذکر جمع‌ نموده‌ و خداوند متعال‌ را در همه‌ احوال‌ یادمی‌کنند، چنان‌که‌ پیامبراکرم‌ص خدای‌ عزوجل‌ را در همه‌ اوقات‌ یاد می‌کردند.به‌ قولی‌: مراد از «ذکر» در اینجا نماز است‌. یعنی‌: کسانی‌ که‌ نماز را در هیچ‌ حالی‌از احوال‌ ترک‌ نمی‌کنند و آن‌ را در حال‌ نبود عذر ایستاده‌ و درحال‌ وجود عذر، نشسته‌ و به‌ پهلو خوابیده‌ ادا می‌کنند «و در آفرینش‌ آسمانها و زمین‌ تفکر می‌کنند» یعنی‌: در صنع‌ بدیع‌ و متقن‌ آسمانها و زمین‌ و استحکام‌ و ثبات‌ آنها و عظمت‌ و بزرگی‌ اجرام‌ آنها می‌اندیشند. یادآور می‌شویم‌ که‌ دعوت‌ به‌ تأمل‌ در شگفتیهای ‌آفرینش‌ از مضامین‌ اصلی‌ قرآن‌ است‌.

این‌ آیه‌ کریمه‌ و آیات‌ مشابه‌ آن، ناظر بر «برهان‌ اتقان‌ صنع» در حکمت ‌اسلامی‌ است‌.

این‌ متفکران‌ و اندیشمندان‌ ذاکر می‌گویند: «پروردگارا! اینها را بیهوده» و به‌بازی‌ و عبث‌ «نیافریده‌ای» بلکه‌ اینها را دلیلی‌ بر حکمت‌ و قدرت‌ خویش‌آفریده‌ای‌ تا زمین‌ را میدان‌ آزمایش‌ بندگانت‌ قرار داده‌ و فرمانبردارانت‌ را از سرکشانت‌ متمایز گردانی‌ «منزهی‌ تو» از آنچه‌ که‌ لایق‌ شأن‌ خداوندی‌ات‌ نیست ‌«پس‌ ما را از عذاب‌ آتش‌ دوزخ‌ درامان‌ بدار».

 

رَبَّنَا إِنَّکَ مَنْ تُدْخِلِ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَیْتَهُ وَمَا لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنْصَارٍ (۱۹۲)

همچنان‌ متفکران‌ و اندیشمندان‌ ذاکر می‌گویند: «پروردگارا! هر که‌ را تو در آتش‌افگنی، یقینا رسوایش‌ کرده‌ای» و خوار و بی‌مقدارش‌ ساخته‌ای‌ «و برای ‌ستمکاران» یعنی‌: برای‌ کافران‌ «هیچ‌ یاورانی‌ نیست».

 

رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِیًا یُنَادِی لِلْإِیمَانِ أَنْ آَمِنُوا بِرَبِّکُمْ فَآَمَنَّا رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَکَفِّرْ عَنَّا سَیِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الْأَبْرَارِ (۱۹۳)

همچنان‌ متفکران‌ و اندیشمندان‌ ذاکر می‌گویند: «پروردگارا! همانا ما شنیدیم‌ که‌ دعوتگری‌ به‌ ایمان‌ فرا می‌خواند» که‌ این‌ دعوتگر همانا رسول‌ خداص است‌ وبه‌ قولی‌: دعوتگر، قرآن‌ است‌ «که‌ به‌ پروردگار خود ایمان‌ آورید، پس‌ ایمان‌آوردیم» یعنی‌: به‌ ندای‌ این‌ دعوتگر لبیک‌ گفته‌ و ایمان‌ آوردیم‌ «پروردگارا» تکرار ندا برای‌ اظهار فروتنی‌ و تضرع‌ است‌ «گناهان‌ ما را بیامرز و سیئات‌ ما را بزدای» یعنی‌: گناهان‌ کبیره‌ و صغیره‌مان‌ را به‌ مغفرت‌ خویش‌ درپوشان، یا آن‌ کوتاهی‌هایی‌ را که‌ در حقوق‌ بندگانت‌ از ما سر زده‌ است، برملا و آشکار نکن، باعذاب‌ کردن‌ ما در برابر آنها «و ما را در زمره‌ ابرار بمیران» ابرار: جمع‌ «بار» است ‌و ایشان‌ کسانی‌ اند که‌ در طاعت‌ پروردگار سعی‌ بلیغ‌ و کوشش‌ وسیع‌ می‌نمایند و گستره‌ طاعاتشان‌ بسیار وسیع‌ است‌. به‌قولی‌: ایشان‌ پیامبران‌ الهی و صالحان‌اند.

 

رَبَّنَا وَآَتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلَى رُسُلِکَ وَلَا تُخْزِنَا یَوْمَ الْقِیَامَةِ إِنَّکَ لَا تُخْلِفُ الْمِیعَادَ (۱۹۴)

همچنان‌ متفکران‌ و اندیشمندان‌ ذاکر می‌گویند: «پروردگارا! و آنچه‌ را که‌ به‌وسیله‌ فرستادگانت‌ به‌ ما وعده‌ داده‌ای، به‌ ما عطا کن» وعده‌ای‌ که‌ بر زبان‌پیامبران داده‌شده، همانا پاداش‌ خداوند(ج)  بر اهل‌ طاعت‌ وی‌ است‌ «و ما را روز رستاخیز رسوا نگردان» که‌ این‌ رسوایی، ذلت‌ و حقارتی‌ ننگین‌ است‌ «زیرا تو وعده‌ات‌ را خلاف‌ نمی‌کنی» آری‌! خداوند متعال‌ به‌ دلیل‌ قدرت‌ و کمال‌ و انعام ‌بزرگ‌ خویش، وعده‌هایی‌ را که‌ بر زبان‌ پیامبرانش به‌ بندگان‌ مؤمن‌ و نیکوکار خویش‌  سپرده‌ و کتابهایش‌ نیز متضمن‌ آن‌ هستند ـ چون‌ آمرزش‌ گناهان، نجات‌ از عذاب‌ و رهیافتنشان‌ به‌ بهشت‌ ـ هرگز خلاف‌ نمی‌کند، درصورتی‌که‌ مستحق‌ آن‌باشند. در حدیث‌ شریف‌ آمده‌ است‌ که‌ رسول‌ خداص هنگامی‌ که‌ به‌ نماز تهجد برمی‌خاستند، آیات‌ ده‌گانه‌ آخر سوره‌ آل‌ عمران‌ را می‌خواندند و سپس‌ با خدای ‌خویش‌ چنین‌ مناجات‌ می‌کردند: «اللهم‌ اجعل‌ فی‌ قلبی‌ نوراً، وفی‌ سمعی‌ نوراً، وفی ‌بصری‌ نوراً، وعن‌ یمینی‌ نوراً، وعن‌ شمالی‌ نوراً، ومن‌ بین‌ یدی‌ نوراً، ومن‌ خلفی‌ نوراً، ومن‌ فوقی‌ نوراً، وأعظم‌ لی‌ نوراً یوم‌ القیامة‌: بارخدایا! در قلبم‌ نوری‌ را پدید آور ودر شنوایی‌ام‌ نوری‌ را و در بینایی‌ام‌ نوری‌ را و از جانب‌ راست‌ من‌ نوری‌ را و از جانب‌ چپم‌ نوری‌ را و از پیشاپیش‌ من‌ نوری‌ را و از پشت‌ سرم‌ نوری‌ را و از فراز سرم‌ نوری‌ را و برای‌ من‌ در روز قیامت‌ نوری‌ بزرگ‌ قرارده».

علما بر آنند که‌: خواندن‌ این‌ آیات‌ دهگانه‌ بعد از بیدار شدن‌ از خواب‌ درشب‌ ـ با اقتدا به‌ رسول‌ اکرم‌صـ مستحب‌ است‌.

 

فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لَا أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِنْکُمْ مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَى بَعْضُکُمْ مِنْ بَعْضٍ فَالَّذِینَ هَاجَرُوا وَأُخْرِجُوا مِنْ دِیَارِهِمْ وَأُوذُوا فِی سَبِیلِی وَقَاتَلُوا وَقُتِلُوا لَأُکَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَیِّئَاتِهِمْ وَلَأُدْخِلَنَّهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ ثَوَابًا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَاللَّهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ (۱۹۵)

«پس‌ پروردگارشان‌ دعایشان‌ را اجابت‌ کرد» با دادن‌ این‌ وعده‌: «که‌ من‌ عمل ‌هیچ‌ صاحب‌ عملی‌ از شما را ضایع‌ نمی‌کنم» با ندادن‌ ثواب‌ آن‌ «از مرد یا زن» تصریح‌ بر زنان، به‌خاطردلخوش‌ کردن‌ آنهاست، وگرنه‌ آنان‌ نیز در عموم‌ معنای ‌(الذین‌ آمنوا وعملوا الصالحات) داخلند. آیه‌ کریمه‌ ضمنا زنان‌ را به‌ مشارکت‌ در دعوت‌ اسلامی‌ و آنچه‌ که‌ از هجرت‌ و جهاد به‌دنبال‌ خود دارد، تشویق‌ و ترغیب ‌می‌نماید «همه‌ از همدیگرید» یعنی‌: مردان‌ شما در طاعت‌ حق‌ تعالی‌ مانند زنان ‌شما هستند و زنان‌ شما مانند مردان‌ شما، مردان‌ از زنان‌ به‌ وجود آمده‌اند و زنان‌ ازمردان‌ و هر دو از یک‌ اصل‌ منشعب‌ گردیده‌اند زیرا هر دو جنس، از نسل‌ آدم‌ وحوا بوده‌ و هر دو جنس‌ مکلف‌ می‌باشند.

در بیان‌ سبب‌ نزول‌ آمده‌ است‌: آیه‌ کریمه‌ هنگامی‌ نازل‌ شد که‌ ام‌ سلمه‌ رضی الله عنها به‌ رسول‌ خداص گفت‌: یا رسول‌ الله! من‌ نمی‌شنوم‌ که‌ حق‌ تعالی‌ از هجرت‌ زنان‌ نیز سخنی‌ به‌ میان‌ آورده‌باشد. «پس‌ کسانی‌ که‌ هجرت‌ کرده‌اند» به‌سوی‌ رسول‌ خداص از مردان‌ و زنان‌؛ با ترک‌ دار و دیار خود «و» کسانی‌که‌ «از خانه‌های‌ خود رانده‌ شده» اند در طاعت‌ خدای‌ عزوجل‌ «و» کسانی‌که‌ «در راه ‌من‌ آزار دیده‌اند» مراد آزارهایی‌ است‌ که‌ به‌ سبب‌ ایمان‌ خویش‌ به‌ حق‌ تعالی‌ از مشرکان‌ می‌دیدند تا از دین‌ خویش‌ برگردند، اما این‌ آزارها، جز تمسک‌ بیشترشان ‌به‌ دین‌ حق، هیچ‌ اثر دیگری‌ بر آنان‌ نداشت‌ و همه‌ کسانی‌که‌ به ‌سبب‌ تمسکشان‌ به‌دین‌ الهی، مورد آزار و اذیت‌ و شکنجه‌ قرار می‌گیرند، در خطاب‌ آیه‌ کریمه‌ داخل‌اند «و» کسانی‌که‌ «جنگیده‌اند» با دشمنان‌ خدا(ج) «و» کسانی‌که‌ «کشته‌شده‌اند» در راه‌ خدا(ج) ـ که‌ این‌ برترین‌ مقامات‌ است‌. مراد، به‌شهادت ‌رسیدن‌برخی‌ از آنهاست، آری‌! اینانند که‌: «سیئاتشان‌ را می‌زدایم‌» زیرا هجرت‌ در راه‌ خدا(ج) گناهان‌ ما قبل‌ خود را محو می‌کند و جهاد و شهادت‌ در راه‌ خدا(ج)، تمام‌ گناهان‌ ـ بجز وام‌ را ـ پاک‌ می‌گرداند، چنان‌که‌ در احادیث‌ آمده‌ است‌ «و آنان‌ را در باغهایی‌ که‌ از فرو دست‌ آنها جویباران‌ روان‌ است، درمی‌آورم‌. این‌ پاداش ‌الهی‌ است‌ و پاداش‌ نیکو نزد خداوند است» که‌ به‌ عمل‌کنندگان‌ تعلق‌ می‌گیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

رییس کمسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با عدالت خواهان:تا چند روز اینده باهمکاری بانک مرکزی برای ساماندهی وحل مشکلات سپرده گذاران موسسه مالی کاسپین اقدامات موثری خواهدشد.

به گزارش پایگاه عدالت خواهان جاما."رییس کمسیون اقتصادی مجلس؛درباره مشکلات پیش رو و تجمعات مردم و سپرده گذاران موسسه مالی کاسپین در گفتگویی کوتاه به خبرنگار پارلمانی عدالت خواهان گفت.بانک مرکزی وکمسیون اقتصادی مجلس دهم پیگیروضعیت این موسسه وحقوق سپرده گذاران هستند و قرار شد در اولین زمان ممکن بانک مرکزی گزارش ونتیجه بررسیهای خودرابه اعضای کمسیون اقتصادی مجلس ارایه دهدپورابراهیمی با تاکید براینکه هنوز برخی از تعاونی هایی که باید در موسسه کاسپین ادغام می شدند تعیین تکلیف نشده اند تصریح کرد متاسفانه درمسیرادغام هنوزمشکلات زیادی وجودداردکه بایددراسرع وقت برطرف شودومدیران موسسه کاسپین قبل ازاینکه مشکل ادغام این چندتعاونی راحل کنندباتعجیل بعد از دریافت مجوز رسمی موسسه کاسپین از بانک مرکزی در شعبات خود تابلوی موسسه مالی کاسپین را نصب کرده اند نماینده مردم کرمان وریس کمسیون اقتصادی مجلس درپایان گفت تا چند روز اینده باهمکاری بانک مرکزی اقدامات موثری درراستای ساماندهی و ادغام این چندتعاونی با موسسه کاسپین صورت خواهد گرفت ومطمنا حق وحقوق سپرده گذاران حفظ ورعایت خواهد شد و اعضای کمسیون اقتصادی مجلس شدیداپیگیرحل ورفع مشکل موسسه مالی کاسپین هستندنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

 

بعد از اینکه یکی از اهالی محل با جسد بی جان مردی حدودا 30 ساله در کنار خیابان بیرون شهر در نیزارها برخورد کرد بلافاصله این موضوع را به مرکز فوریتهای پلیسی 110 گزارش داد .

به گزارش پایگاه عدالت خواهان"جاما  .  بعد از حضور پلیس 110 بر سر جنازه مقتول و حضور اهالی مشخص شد این جسد متعلق به ( ا – ب ) یکی از اهالی شهرک سجادیه گرگان است و بلافاصله این موضوع را به خانواده وی اطلاع دادند .

یکی از اعضای خانواده می گفت : او دیروز حوالی ساعت 16 برای گرفتن یک مقدار رنگ برای رنگ امیزی کابینت بیرون رفت و دیگر بر نگشت تا اینکه صبح خبر دادند پیکر وی در انتهای جرجان سوم پیدا شد .

یک منبع نزدیک به خانواده نیز گفته روی جسد واکسنی وجود داشته که احتمال مرگ بر اثر تزریق واکسن هوا را تقویت می کند همچنین آثار ضرب و جرح شدید نیز بر روی بدن وی وجود دارد .

علی ایحال پلیس آگاهی با عکس برداری و نمونه برداری از جسد آن را به پزشکی قانونی گرگان انتقال داد و قرار است پرونده ای برای پیدا کردن عاملان این قتل نزد دادسرا باز شود تا بازپرس بتواند تحقیقات خود را در این زمینه کامل کند .

همچنین قرار است فردا پنجشنبه جسد مقتول کالبد شکافی شود تا علت مرگ این جوان حدودا سی ساله مشخص شود .

گفتنی است مراسم تشییع پیکر این فرد فردا پنجشنبه ساعت 14 در امامزاده عبدالله گرگان برگزار می شود .

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

قاضی‌پور با اشاره به فساد مالی خانواده معصومه ابتکار، گفت: محافظان شخصی رئیس سازمان محیط زیست در برابر حکم قانون ایستادند و اجازه‌ی دستگیری فرزند و شوهر او را ندادند.

به گزارش پایگاه عدالت خواهان" جاما...نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی آناج با بیان اینکه دولت یازدهم در طول  سال‌های اخیر به جای حل مشکلات، بر تعداد آن‌ها افزوده است، ابراز داشت: برای مثال در بحث برجام آقایان فقط وعده‌های سرخرمن داده‌اند و هیچ کاری انجام نشده است.

وی اظهار کرد: بسیاری از منسوبین به دولت یازدهم با واژه منحوس رانت خواری عجین هستند، بطوری که در تازه‌ترین مورد خانواده معصومه ابتکار با استفاده از رانت دولتی پول چندین خانواده شهید را بالا کشیده‌اند؛ حتی وقتی مأمورین انتظامی با در دست داشتن حکم جلب فرزند معصومه ابتکار(طه هاشمی)به منزل وی مراجعه کرده‌اند با ممانعت محافظان معاون رئیس جمهور مواجه شده‌اند.

این نماینده مجلس دهم به تخلفات حسین فریدون اشاره کرد و توضیح داد: در این باره دولت علاقه‌ای به شفافیت ندارد زیرا زمان انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است و آن‌ها نمی‌خواهند با روشن شدن مسائل ریاست را از دست بدهند، بر همین اساس است که در قبال قوه قضائیه و سپاه موضع‌گیری می‌کنند.

وی خاطرنشان ساخت: در راستای پیگیری این مسایل نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ارسال کرده‌ایم تا همچون گذشته با اجرای قانون، آنان که در مظان اتهام هستند در برابر افکار عمومی پاسخگو باشند.

نماینده مردم ارومیه در واکنش به اظهارات نایب رئیس دوم مجلس مبنی بر «رزمایش‌های موشکی کم عقلی است»، تصریح کرد: این آقازاده از موقعیت پدر بزرگوارش که مورد احترام همه می‌باشد، سوء استفاده کرده و گاه و بیگاه اظهارنظرهای عجیبی می‌کند زیرا به واسطه شهادت پدرش، سرد و گرم روزگار را نچشیده است.

وی بیان داشت: بنده به جای مطهری از همه نیروهای نتظامی و انتظامی عذرخواهی می‌کنم و از تمام زحمات سپاه، ارتش، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کمال قدردانی را دارم.

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

اقتصاد مقاومتی بدون همراهی مردم 

 راه به جایی نخواهد برد

استان‌ها > لرستان - ایرنانوشت:معاون استاندار و فرماندار ویژه  بروجرد گفت: اقتصاد دانش بنیان اساس و پایه تحقق اقتصاد مقاومتی است

علی کورانی فر در همایش منطقه ای گیاهان دارویی و اقتصاد مقاومتی در سالن فرمانداری بروجرد افزود: اقتصاد دانش بنیان به این معنی است که صاحبان ایده و تفکر با صاحبان سرمایه به هم متصل شده و اساس اقتصاد مقاومتی را شکل دهند.
وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی در واقعیت تغییر جهت در حوزه اقتصاد کشور است و معنی و مفهوم آن این است که مسیری که تاکنون طی کرده ایم باید تغییر یافته و در مسیر دیگری حرکت کنیم.
معاون استاندار و فرماندار ویژه بروجرد همچنین گفت: اقتصاد مقاومتی که اقتصاد پیشرو ، ممتاز و مقاوم در برابر مشکلات اقتصادی داخلی و خارجی است امروز نیاز اول و اولویت اول کشور است.
کورانی فر تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی دارای نکات و الزاماتی است که ازجمله آنها عدم اتکا به فروش نفت خام است و امروز اغلب صاحب نظران اقتصادی بر این باور هستند.
به گفته وی این نکته را نیز مقام معظم رهبری مورد تاکید دارند که باید با اتکا به منابع روی زمین و ظرفیت هوش و استعداد جوانان و نیروی انسانی اقتصاد را پیش ببرد.
وی الزام دوم در اقتصاد مقاومتی را حداکثر استفاده از داشته ها دانست و گفت: باید ببینیم چه داریم و چگونه از هر آنچه داریم باید استفاده کرد.
فرماندار بروجرد مردمی کردن اقتصاد مقاومتی را سومین الزام در برنامه اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: بحث اقتصاد مقاومتی بدون همراهی و مشارکت مردم راه به جایی نخواهد برد.
وی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه مردم با رغبت از تولیدات داخلی استفاده و به خارج از کشور نیز صادر شود .
کورانی فر افزود: بروجرد به گواه همه جهانگردان و کسانی که از گذشته درسفرنامه های خود به آن اشاره کرده اند شهری نیکو ، مستعد و پرظرفیت است که هر حوزه از ظرفیت های آن مانند گردشگری، صنایع ، بناهای تاریخی ، کشاورزی، خدمات فنی مهندسی درصورت تغییر ساختار می تواند مشکل بروجرد را حل نماید و در توسعه ملی نقش آفرین باشد.
وی افزود: یکی از حوزه هایی که می تواند مشکل اشتغال بروجرد را به تنهایی برطرف کند و سطح زندگی مردم را تغییر دهد بحث گیاهان دارویی است این شهرستان از 96 هزار هکتار اراضی ملی و طبیعی حداقل پنج هزار هکتار قابلیت کشت گیاهان دارویی را دارد.
فرماندار بروجرد همچنین گفت: اکنون حرکت کل جهان به سمت گیاهان دارویی است و برخی کشورها وزارت خانه طب سنتی دارند و کشور های آمریکا، چین و هند با همه وجود محققان آنها در این حوزه فعال هستند زیرا آینده را می بینند.
کورانی فرادامه داد: برای استفاده از منابع ملی در راستای بهره گیری ازطب سنتی باید ضمن آشنایی کشاورزان با نحوه کاشت، داشت و برداشت محصول ، جوامع محلی و زنان روستایی رانیز دراین کار مشارکت داد.
همایش یکروزه منطقه ای گیاهان دارویی و اقتصاد مقاومتی با حضور پروفسوز عظیم زاده رییس بیوتکنولوژی انستیتو پاستور ایران در سالن همایش های فرمانداری بروجرد در حال برگزاری استنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی گفت: در بحث دستگیری ملوانان آمریکایی، آنها با هواپیماهای اف ۱۸ خود به زور می‌خواستند ملوانانشان را آزاد کنند و با اخطار سامانه‌های پدافندی مجبور به عقب‌نشینی شدند.

مراسم تکریم و معارفه فرمانده منطقه پدافند هوایی جنوب شرق قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با حضور امیر سرتیپ علیرضا صباحی فرد جانشین فرمانده این قرارگاه، فرماندهان ومسئولین نیروهای مسلح و جمعی از  مسئولین استان هرمزگان  در بندر عباس برگزار شد.

در این مراسم امیر صباحی فر ضمن بیان اقدامات شاخص قرارگاه پدافند هوایی از جمله دستگیری عبدالمالک ریگی بزرگترین شرور  ایران، همچنین نشاندن هواپیمای ایساف در بندر عباس و بحث دستگیری ملوانان آمریکایی که با هواپیماهای اف 18 خود به زور می‌خواستند ملوانانشان را آزاد کنند و با اخطار سامانه‌های پدافندی مجبور به عقب‌نشینی شدند، نقش منطقه پدافند هوایی جنوب شرق را در مجموعه شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور بسیار حساس وخطیر دانست.

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت استقلال پدافند و پیشرفت آن و همچنین  لزوم انجام کارهای بیشتر در این قرارگاه به تشریح نقش ارشمند پدافند هوایی در موفقیت های حاصل شده در هشت سال جنگ تحمیلی پرداخت.

وی در پایان ضمن تشکر از اقدامات و فعالیت های امیر سرتیپ دوم محمدرضا فرزان وی را فردی متخصص، فرماندهی میدانی و یادگار 8سال دفاع مقدس دانست و سرهنگ محمد  خوش قلب را به عنوان  فرمانده جدید منطقه پدافند هوایی جنوب شرق معرفی کردند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 حجت الاسلام والمسلمین اکبری در تشریح جزئیات تازه از دستگیری 322 نفر ازمدیران و اعضای کانال تلگرامی دراستان هرمزگان گفت: این افراد با تحریک اشخاص به انحرافات جنسی، گرایش به مضامین غیر اخلاقی و ایجاد پروفایل غیر واقعی به جذب بیش از سه هزار نفر در کانال‌های غیراخلاقی اقدام کرده بودند.
جزئیات تازه از دستگیری 32 نفر از مدیران و اعضای کانال‌های تلگرامی/ انتشار محتویات مستهجن در فضای مجازی/ احضار مدیران 78 کانال و گروه  در شبکه‌های اجتماعیحجت الاسلام و المسلمین اکبری رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی .در تشریح جزئیات تازه از دستگیری 322 نفر ازمدیران و اعضای کانال تلگرامی در استان هرمزگان، بیان کرد: 322 نفر از مدیران و اعضای کانال تلگرامی با تحریک افراد به انحرافات جنسی ،گرایش به مضامین غیر اخلاقی و ایجاد پروفایل غیر واقعی، به جذب بیش از سه هزار نفر در کانال‌های غیراخلاقی مبادرت ورزیده بودند.

وی اضافه کرد: این افراد به انتشار محتویات مستهجن از قبیل ویدئو و عکس در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی تلگرام، واتس آپ و اینستاگرام اقدام می‌کردند که بر اساس بندهای "الف" و "ب" فهرست مصادیق محتوای مجرمانه، مورد تعقیب قضایی قرار گرفته‌ و به دستور مقام قضایی و با عملیات مرکز اطلاعات فضای مجازی نیروی انتظامی استان هرمزگان دستگیر شدند.

حجت الاسلام اکبری تصریح کرد: در پی این اقدام قضایی، مدیران 78 صفحه، کانال و گروه در شبکه‌های اجتماعی مذکور، دعوت، احضار یا دستگیر شده‌اند که گزارشات مردمی نقش موثری در شناسایی این افراد متخلف داشته است.

وی اضافه کرد: در راستای اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی استان هرمزگان و به دستور مقام قضایی؛ کارشناسان مرکز اطلاعات فضای مجازی و پلیس فتا در پوشش اطلاعاتی  با تلاش‌های شبانه روزی موفق به شناسایی این 78 کانال، گروه و اکانت در شبکه‌های اجتماعی مجازی شدند که  در جهت نشر اکاذیب، برهم زدن نظم عمومی، ایجاد رعب و وحشت در مردم، اشاعه مضامین ضد فرهنگی و تشویش اذهان عمومی به انتشار موارد غیر اخلاقی ،تبلیغات نامتعارف و غیر مجاز در حوزه اماکن عمومی اقدام می‌کردند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان خاطرنشان کرد: با تکمیل مستندات، پرونده این افراد در حال رسیدگی است و به دستور مسئولان قضایی استان هرمزگان تعدادی از کانال مذکور مسدود شده است.

وی گفت: این اقدام در پی افزایش سطح مطالبات عمومی مردم به منظور برخورد با مجرمان مجازی و با هدف حمایت از کیان خانواده و جامعه اسلامی و پالایش فضای مجازی از محتوای غیراخلاقی و مجرمانه  صورت گرفته است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان با بیان اینکه گسترش روز افزون شبکه‌های اجتماعی در کنار مزایای آن، آسیب‌های فراوانی را نیز ایجاد کرده است، افزود: متأسفانه افزایش بیش از پیش محتوای ضد اخلاقی و ضد ارزشی که کیان خانواده را هدف قرار داده، از جمله این آسیب‌هاست.

این مقام قضایی دراستان هرمزگان همچنین با هشدار به افرادی که اقدام به ایجاد کانال‌های از این دست و  با محتوای غیراخلاقی می‌کنند، یادآور شد: دستگاه قضایی هرگز  اجازه نخواهد داد که عده‌ای سودجو با اقدامات مخرب،مجرمانه و هنجارشکنانه؛ امنیت عموم مردم و کاربران فضای مجازی را به خطر بیندازند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

مراسم اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی قرآن و عترت گلستان صبح امروز با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان رامیان برگزار شد.

به گزارش گل رامیان، مراسم اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی قرآن و عترت گلستان صبح امروز با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان رامیان برگزار شد.

فرماندار، معاون فرماندار و جمعی از مسئولین شهرستان رامیان، مدیرکل ارشاد و مدیرکل امور اجتماعی و بانوان استانداری در این مراسم حضور داشتند. 

jashnghorann1

jashnghorann3

jashnghorann4

jashnghorann5

jashnghorann6

jashnghorann7

jashnghorann8

jashnghorann9

jashnghorann10

jashnghorann14

jashnghorann15

jashnghorann16

jashnghorann17

jashnghorann18

jashnghorann19

jashnghorann20

jashnghorann21

jashnghorann22

jashnghorann26

jashnghorann27

jashnghorann28

jashnghorann29

jashnghorann30

jashnghorann31

jashnghorann32

jashnghorann33

jashnghorann34

jashnghorann35

jashnghorann36

jashnghorann37

jashnghorann38

jashnghorann40

jashnghorann39

jashnghorann23

jashnghorann24

jashnghorann25

jashnghorann41

jashnghorann42

jashnghorann43

jashnghorann44

 

مطالب مرتبط:

رامیان میزبان جشنواره هنرهای تجسمی قرآن و عترت گلستان می شود

تمدید مهلت ارسال اثر جشنواره هنرهای تجسمی قرآن و عترت گلستان

ارسال بیش از هزار اثر به دبیرخانه جشنواره استانی تجسمی قرآن و عترت+ تصاویر

 

انتهاینوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

نماینده سابق مجلس گفت: کسانی که قبلا مرحوم هاشمی را تخریب می کردند و مانع ورود وی به مجلس ششم شده و به وی القابی چون عالیجناب سرخ پوش دادند، در حال حاضر هم می خواهند از این مرحوم برای نیات سیاسی و شخصی خود سوء استفاده کنند.

جاما.اسماعیل کوثری نماینده سابق تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامیدر گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با اشاره به اخبار برخی رسانه ها مبنی بر سوء استفاده برخی جناها. از مرحوم هاشمی رفسنجانی و  همچنین از جمعیت میلیونی در مراسم تشییع جنازه وی، گفت: مردم ما مرم فهیم و آگاه هستند و به خوبی می دانند که چه زمانی در صحنه حاضر باشند و چگونه قدرشناسی کنند.

 

وی با اشاره به زحمات مرحوم هاشمی رفسنجانی در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران بعد از انقلاب افزود: ایشان یکی از مسئولین دلسوز نظام بود که زحمات وی در دوران هشت سال دفاع مقدس و همچنین در دوران ریاست جمهوری و زمانی که ریاست مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتند، بر کسی پوشیده نیست و به همین دلیل مردم با حضور خود در مراسم تشییع جنازه وی سنگ تمام گذاشتند.

 

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهمتصریح کرد: مردم فارغ از جناح بندیها و گرایش های سیاسی مرحوم هاشمی رفسنجانی را بدرقه و با پیکر وی خداحافظی کردند و هر گونه سوء استفاده در این زمینه را نخواهند پذیرفت.

کوثری تاکید کرد: همان کسانی که قبلا مرحوم هاشمی را تخریب می کردند، تندترین بداخلاقی ها را علیه وی داشتند، بارفتارهای ناپسند خود مانع ورود وی به مجلس ششم شده، به وی القابی چون عالیجناب سرخ پوش دادند، در حال حاضر هم می خواهند از این مرحوم به نفع خود و جناح خود سوء استفاده کنند.

وی با بیان اینکه این ترفندها به نتیجه نخواهد رسید، خاطرنشان کرد: حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر مرحوم هاشمی رفسنجانی به خاطر زحمات وی برای نظام و تبعیت از ولایت فقیه بود  نه حمایت از یک جناح و گروه خاص.

نماینده سابق تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: هر کس بخواهد سوء استفاده ای انجام دهد  بداند از جانب مردم ترد خواهد شد و جایگاهی در بین مردم نخواهند داشت.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

نمایندگان مجلس دولت را موظف به پرداخت تمامی مطالبات معوق خانواده‌های شهدا و ایثارگران حداکثر تا سال ۹۷ کردند.

￿جاما.نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی نوبت سوم امروز (شنبه 25 دی) پارلمان در ادامه رسیدگی به مواد ارجاعی لایحه برنامه ششم توسعه از کمیسیون تلفیق ماده 103 این لایحه را به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، دولت موظف شد تمامی مطالبات معوق خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران (جانبازان و آزادگان) اعم از پاداش پایان خدمت و وجوه مربوط به ذخیره مرخصی استفاده نشده و کلیه مطالبات قانونی آنان را به طور کامل حداکثر در 2 سال اول برنامه مطابق بودجه سنواتی تأمین و توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت نماید. به نحوی که در پایان سال دوم برنامه هیچگونه مطالبات معوقی در حوزه ایثارگران و خانواده شهدا باقی نمانده باشد.

طبق تبصره این ماده، مطالبات مذکور در این ماده در خصوص جانبازان و آزادگان مشمول قانون حالت اشتغال نیز برحسب مورد توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران و دستگاه مربوطه در طی دو سال اول برنامه می‌بایست تأمین و پرداخت شود.

همچنین دولت موظف شد اعتبار لازم را به منظور تأمین حداقل معیشت گروه‌های عنوان شده ذیل که فاقد شغل یا درآمد باشند را پیش‌بینی و حداقل حقوق کارکنان دولت را به آنان جهت پرداخت در بودجه‌های سنواتی درج و در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار دهد.

الف- جانبازان با هر میزان درصد از کارافتادگی و آزادگان با حداقل سه ماه اسارت

ب- رزمندگان با حداقل شش ماه حضور در جبهه و چریک‌های جنگ‌های نامنظم (گم جن)

ج- افراد تحت تکفل قانونی جانبازان متوفی، آزادگان متوفی، رزمندگان متوفی (با حداقل شش ماه حضور در جبهه)

تبصره- تشخیص افراد تحت تکفل قانونی جانبازان و آزادگان متوفی و ارائه خدمات به آنان به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران و تشخیص افراد تحت تکفل قانونی رزمندگان متوفی به عهده ایثارگران نیروهای مسلح و ارائه خدمات به آنان به عهده سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) می‌باشد.

د- نامادری شهید و خواهران مجرد شهدا که تحت تکفل والدین شهداء بوده‌اند (پس از فوت والدین)

ه‍- برادر و خواهر شهید دارای معلولیت جسمی، حرکتی، ذهنی، محجور، ‌دارای بیماری‌های خاص یا صعب‌العلاج پس از تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران

و- همسران مطلقه شهدا که فرزند یا فرزندان شهید را حداقل 15 سال نگهداری نموده‌اند با تأیید بنیاد شهید (ماهیانه معادل دو سوم حقوق کارکنان دولت)

3- در ماده 51 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران پس از عبارت «آزادگان» عبارت «و همسران و فرزندان شهدا» اضافه می‌شود.

وکلای ملت در بند 4 این ماده  سازمان و بنیاد شهید و امور ایثارگران را مکلف کردند طبق بودجه سنواتی نسبت به تأمین و پرداخت صددرصد (100%) سرانه بیمه عمر و حوادث والدین، شهدا و آزادگان، همسر و فرزندان شهداء فاقد پوشش بیمه عمر و حوادث اقدام نمایند.

براساس مصوبه نمایندگان در بند 5 دولت مکلف است به منظور حمایت و تجلیل از رشادت‌های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه دارند و جانبازان زیر 25% جانبازی و آزادگان با کمتر از شش‌ماه سابقه اسارت و همسران و فرزندان آنان تسهیلات رفاهی، معیشتی، بهداشتی، درمانی و فرهنگی به شرح زیر ارائه نماید:

الف- تأمین و پرداخت یا معافیت حداقل 30% هزینه شهریه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی، دوره‌های شبانه دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه پیام‌نور و سایر دانشگاه‌های مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ب- بهره‌‌مندی رایگان از خدمات مراکز فرهنگی عمومی و ناوگان حمل و نقل شهری

ج- معافیت از پرداخت 30% هزینه از طریق هر یک از شرکت‌های دولتی و خصوصی هواپیمایی، ریلی و دریایی در سفرهای داخلی و عتبات عالیات برای یکبار در سال

د- شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سازمان اوقاف و امور خیریه مکلفند به منظور ارج نهادن به والدین، همسران و فرزندان شهدا و آزادگان و همسران و فرزندان آنان، جانبازان و همسران و فرزندان جانبازان بیست‌و پنج‌درصد و بالاتر و رزمندگان با سابقه حضور 6 ماه و بالاتر در جبهه را در امامزادگانی که دفن اموات در آنها مجاز می‌باشد و آرامستان‌ها بدون اخذ هزینه اقدام نمایند.

ه‍- بهره‌مندی از انشعاب رایگان آب، فاضلاب، برق و گاز برای یک بار در واحدهای مسکونی

و- بهره‌مندی از امتیازات یک مقطع تحصیلی بالاتر در حقوق و مزایا (فقط برای رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در دفاع مقدس)

همچنین نمایندگان مجلس در بند 7 این ماده مقرر کردند در بند الف ماده31 قانون جامع خدماتی ایثارگران پس از عبارت جانبازان و آزادگان و فرزندان شاهد عبارت جانبازان و فرزندان جانبازان و آزادگان و فرزندان آزادگان و رزمندگان و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه اضافه می‌شود.

علاوه برآن بهارستان نشینان در بند8 این ماده مصوب کردند متن زیر بعنوان ماده (59) مکرر به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران الحاق می‌شود.

«قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی درصد (30%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (10%)، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان 25% و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل 12 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.»

همچنین وکلای ملت در بند9 این مصوبه مقرر کردند در صورتی که دریافتی ایثارگران و فرزندان شهدا و رزمندگان با حداقل 12ماه سابقه حضور در جبهه مشمول صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی دیگری گردد بازنشستگی در هر صندوق به طور مستقل انجام می‌گردد و با تحقق بازنشستگی این افراد در  هر صندوق از مستمری بازنشستگی آن صندوق بهره‌مند می‌گردند.

براساس مصوبه نمایندگان مجلس در بند10 ایثارگران و فرزندان شهدا و آزادگان و جانبازان و رزمندگان با حداقل 12ماه سابقه حضور در جبهه برای یک بار از پرداخت ما به التفاوت برای 15 سال سنوات بیمه ای ناشی از تغییر  صندوق بیمه و بازنشستگی معافند. این مبلغ به عنوان مطالبه صندوق منتقل الیه از دولت منظور و مطابق بودجه سنواتی توسط دولت پرداخت و تسویه می‌شود.

وکلای مردم در بند11 این ماده تصویب کردند متن زیر به انتهای بند (1) قانون خدمت وظیفه عمومی و دو تبصره به بند (3) ماده (45) قانون الحاق می‌شود:

در صورت تایید فرماندهی کل قوا:

- فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هرماه حضور یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

- فرزندان آزادگان به ازای هر ماه اسارت یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

- فرزندان جانبازان به ازای هر درصد جانبازی یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه

تبصره- بهره‌مندی فرزندان جانبازان بر اساس درصد جانبازی صادره از کمیسیون عالی پزشکی نیروهای مسلح یا بنیاد اقدام می‌گردد و در خصوص آموزش خدمت نظام وظیفه براساس مقررات ستاد کل نیروهای مسلح عمل می‌گردد.

علاوه برآن در بند12 این ماده مصوب شد به ماده 56 قانون جامع خدمات‌رسانی ایثارگران عبارت رزمندگان با حداقل 12 ماه حضور در جبهه اضافه می‌گردد.

بهارستان نشینان در بند13 این ماده مصوب کردند به ماده 37 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران پس از عبارت «کسورات بازنشستگی سهم اسرا و آزادگان و جانبازان» عبارت «فرزندان شهداء و رزمندگان با حداقل 24 ماه حضور در جبهه» اضافه می‌شود.

همچنین براساس مصوبه نمایندگان مردم در بند14 فرزندان شهدا از تمامی امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز 50% و بالاتر به استثنای تسهیلات خودرو، حق پرستاری، کاهش ساعت کاری و حالت اشتغال برخوردارند. امتیازات ناشی از این بند شامل وابستگان فرزند شهید نمی‌شود.

وکلای ملت در بند15 مصوب کردند عبارت ذیل به ماده 60 قانون جامع خدمات‌رسانی ایثارگران اضافه شود:

بعد از عبارت «جانبازان و آزادگان» عبارت «همسران و فرزندان شهداء» اضافه می‌شود.

البته از شعار تا عمل فاصله بسیاراست.

ولی امیدست باتوجه به اینکه در قانون فوق حق مطلب ادا نشده .

حداقل همین اندازه هم که بصورت قانون در امده .اجرایی شود.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

در پی انفجار یک شی مشکوک یک نوجوان 17 ساله در دم کشته و 2 تن مصدوم شدند.

"انفجار یک شی مشکوک حوالی ساعت 19:30 دقیقه یکشنبه شب در کوی پیام نور در حاشیه شهر دزفول و در یک انبار ضایعات فلزی رخ داده است. 
 
نیروی انتظامی دزفول وقوع این انفجار و کشته شدن یک نفر و مصدوم شدن 2 نفر دیگر را تائید کرد اما ارائه اطلاعات بیشتر در این رابطه را به بعد از روشن شدن جزئیات این انفجار موکول کرد.
 
 به گفته یک مقام مطلع این انفجار هنگام روشن کردن آتش در یک انبار ضایعات رخ داده و احتمال اینکه این انفجار ناشی از مهمات فرسوده جنگی باشد وجود دارد. 
 
2 مصدوم این حادثه برای درمان به بیمارستان آیت الله نبوی دزفول منتقل شدند. 
 
اطلاعی از وضعیت جسمی مصدومان این انفجار تا این لحظه گزارش نشده است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

به رغم تلاش‌های تیم پزشکی برای احیا متأسفانه موفق نشدند و این نشان می‌داد که آقای هاشمی قبل از انتقال به بیمارستان رحلت کردند و هیچ آثاری از خفگی، کبودی و ... وجود نداشت.

جاما."پس از افزایش شایعات و طرح موضوعات بی اساس درباره علت و چگونگی درگذشت آیت الله هاشمی در رسانه های بیگانه ، محمد هاشمی بصورت رسمی و جدی به این شایعات پاسخ داد.

پس از مطرح شدن شایعات متعدد و افزایش مباحث بی اساس و بدون سند در رابطه با علت و چگونگی درگذشت آیت الله هاشمی،‌ محمد هاشمی در گفتگوی با خبرگزاری صداو سیما، به صورت کامل پاسخ این سوالات و شایعات مطرح شده را داد.

وی با تاکید بر این نکته اولین نفری بود که در کنار آیت الله هاشمی حاضر شد با تاکید بر تلاش تیم پزشکی در احیاء آیت الله هاشمی گفت: به رغم تلاش های تیم پزشکی برای احیا متاسفانه موفق نشدند و این نشان می‌داد که آقای هاشمی قبل از انتقال به بیمارستان رحلت کردند و هیچ آثاری از خفگی، کبودی و ... وجود نداشت.

محمد هاشمی با تاکید بر صحت اعلام تیم پزشکی مبنی بر ایست قلبی گفت:  آن چیزی که پزشکان اعلام کردند ایست قلبی بوده، این اعلام صحیح و درست بوده است و معاندان هم سعی می کنند با طرح موضوعاتی، تفرقه و شبهه ایجاد کنند "

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


( کل صفحات : 10 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی