جاما ( جبهه اتحاد مردم ایران )
پادشاه باش حتی اگر قلمروات به اندازه عرض شانه هایت باشد
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد دامن باغ
نویسندگان

سخن امام جواد(ع) درباره کسانی که مقابل مردم جانماز آب می کشند و پنهانی گناه می کنند

فرهنگ > دین و اندیشه - متن زیر قسمتی از شرح مرحوم آیت الله آقا مجتبی تهرانی از حدیث امام جواد(ع) است که به مناسبت ولادت امام نهم شیعیان انتخاب شده است:

روی عن محمد بن علیٍ الجواد علیهماالسلام قال: «لَا تَکُنْ وَلِیّاً لِلَّهِ فِی الْعَلَانِیَةِ عَدُوّاً لَهُ فِی السِّرِّ.»

در بین رذائلی که انسان به آن مبتلا می ‏شود و در معارف ما حتّی بیش از کفر نسبت به آن نکوهش شده، مسأله نفاق است که از آن به دورویی تعبیر می‏ کنیم. نفاق گاهی در ارتباط با مخلوق است؛ مثلاً کسی روابطی منافقانه با افراد داشته باشد و در علن اظهار دوستی ولی از آن ‏طرف در خفاء دشمنی کند. امّا گاهی نفاق با خالق است، نه با مخلوق! البتّه با خالقش منافقانه عمل می‏ کند، برای بهره‏ کشی از مخلوق.

امام جواد در این روایت کوتاه می‏ فرمایند: «لَا تَکُنْ وَلِیّاً لِلَّهِ فِی الْعَلَانِیَةِ». تو از آنهایی نباش که در ظاهر و علن طوری خودشان را جلوه می ‏دهند که از دوستان خدا هستند، آدم متدیّن و خوبی هستند، امّآ در خفا دشمن خدایند!

به تعبیر ساده، از کسانی نباش که در علن و مقابل مردم، جانماز آب می‏ کشند، امّا در خفاء خلاف شرع می‏ کنند، «وَلِیّاً لِلَّهِ فِی الْعَلَانِیَةِ عَدُوّاً لَهُ فِی السِّرِّ». «عَدُوّاً لَهُ»، یعنی دشمنی با خدا. سرپیچی از فرمان خدا در خفاء دشمنی با خدا است دیگر. از این افراد نباش. این انسان بدترین فرد است.

یک وقت شخصی با مردم منافقانه عمل می‏ کند، مثلاً مقابل رویش می‏ گوید: من خیلی با شما کذا و فلان، بعد پشت سرش بد می‏ گوید و منافقانه عمل می‏ کند و دورویی می‏ نماید که این دورویی با شخص مخلوق است. بدتر از این، دورویی با خالق است که در علن اظهار تدیّن و دوستی با خدا می‏ کند امّا در خفاء کارهایی که می‏ک ند خلاف شرع است، «عَدُوّاً لَهُ فِی السِّرِّ».

حضرت می‏ فرمایند: از این‏ها نباش. کار این سنخ افراد، در قیامت سخت‏تر از کفّار است. چون این‏طور نیست که کفّار را از این‏جا که می ‏برند یک سر در آتش جهنم بیاندازند. یک وقت اشتباه نکنید! چون بعضی از کفّار مستضعف ‏اند. استضعاف یعنی چه؟ یعنی حقّ به اینها نرسیده. اگر شعار حق هم بوده امّا کسی برایشان تبیین نکرده است.

در روایات داریم: هنگام مرگ حقّ را به اینها عرضه می‏ کنند، اگر قبول کرد، همین کافر بهشتی می‏ شود، اگر قبول نکرد، معلوم می ‏شود با خدا دشمنی دارد و لذا راه و مسیرش جهنّم می ‏شود. ولی منافق‏ این‏طور نیست و کارشان سخت ‏تر از کافران است. در قرآن هم آیات بیشتری در نکوهش منافقین آمده است. در قرآن در مورد منافق، منافقین و منافقات هست امّا راجع به کفّار، کافرین و کافرات نداریم و فقط کلمة کافر آمده است. لذا انسان باید خیلی مراقب باشد تا در جامعه از نظر دینی، بیش از آنچه که هست، خودش را جلوه ندهد. حواست جمع باشد! این نفاق با خداست.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
وصیت اینجانب به آن طایفه از روحانیون و روحانی نماها كه با انگیزه های مختلف با جمهوری اسلامی و نهادهای آن مخالفت می كنند و وقت خود راوقف براندازی آن می نمایند و با مخالفان توطئه گر و بازیگران سیاسی كمك ، وگاهی به طوری كه نقل می شود با پولهای گزافی كه از سرمایه داران بیخبر از خدادریافت برای این مقصد می كنند كمكهای كلان می نمایند، آن است كه شماها طرفی از این غلطكاریها تاكنون نبسته و بعد از این هم گمان ندارم ببندید. بهتر آن است كه اگر برای دنیا به این عمل دست زده اید - و خداوند نخواهد گذاشت كه شما به مقصد شوم خود برسید - تا در توبه باز است از پیشگاه خداوند عذربخواهید و با ملت مستمند مظلوم هم صدا شوید و از جمهوری اسلامی كه بافداكاریهای ملت به دست آمده حمایت كنید، كه خیر دنیا و آخرت در آن است .گرچه گمان ندارم كه موفق به توبه شوید.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
اگرچشم بصیرت داشته باشیم نه تنها مشتاق ظهور مهدی موعود (عج)میشویم بلکه بسیاری ازپرده های حجاب که برچشمان عالمیان است ازچشمان شما برداشته میشود ومیتوانید.امام خود را بی واسطه ملاقات کنید.همانگونه که بسیاری از دلباخته گان به زیارت ان چهره دلربا نائل امدند.انکس راکه خداوند بخواهد عزیز میدارد .اگر همه عالم هستی با او دشمنی کنند براو ظفر نخواهند یافت.وانان که منکرحشر ونشر امام موعود(عج)درعصرحاضربا دوستان خود هستند.براستی که از ستم کارانند.وهنوز نسبت به امام خود ایمان قلبی پیدا نکرده اند بظاهر مسلمان .اما شبهه وجودشان را فرا گرفته وچشم بصیرت شان کور شده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
اغاز ماه خدا. ماه دوری از گناه.ماه پرخیر.وبرکت رجب. وماه رحمت ومغفرت .پایان جدال و شروع مهربانی و.رازو نیاز به درگاه خالق ومعبود بی نیاز .و.ولادت پرسر سعادت امام محمد باقر(ع)شکافنده علم بر همه یکتا پرستان مبارک باد.
در این ماه پر فضیلت که مخصوص خداوند است وتوسط رسول گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)وائمه معصومین (ع)بر بزرگداشت این ماه بسیار سفارش شده.وماه استجابت دعاست.
برای تعجیل درفرج .اخرین خلیفه وحجت خداوند.در.روی زمین. اقا ومولا و صاحب اختیارمان .
ولیعصر(عج) بسیار دعا کنیم.
که خداوند دعای بنده گان خود را بی پاسخ نمیگذارد.
واجابت خواهد کرد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
برجام اگر چه با تلاش چندین ساله به دشمن فهماند ما اهل جنگ نیستیم.اما همیشه اماده دفاع هستیم. ولی درمجموع دستاوردی برای کشور ومردم ازجهت اقتصادی ندارد.کسانی که خود را پیرو خط حضرت امام (ره)میدانند.باید به سخن تاریخی ایشان عمل کنند.امام از امریکا به عنوان استکبار.وشیطان بزرگ وجهانخوار یاد میکردند. امریکا با اصل اسلام مخالف هست .ودرپی محو اسلام با شکاف بین مسلمین هست که متاسفانه تا حدودی نیز موفق بوده. امریکا خوب میداند قدرت مقابله نظامی با ایران را ندارد.واین را در۸سال دفاع مقدس تجربه کرده. امریکا از قدرت نظامی ما نمیترسد.از ایمان واعتقاد.وشجاعت وسلحشوری وایثارگری واتحاد وروحیه شهادت طلبی وپایمردی و غیرت ملت ایران میترسد.امریکا به عینه دید که رزمنده گان درجنگ تحمیلی هشت ساله. با اینکه در کشورتازه انقلاب شده بود.
 نه توان نظامی بود. ونه تاکتیک جنگی ونه تجربه.اما همین ملت وجوانان غیرتمند دهه ۶۰ با توکل بخدا وایمان درمقابل دنیای کفر ایستادند. وپوزه امریکا را بخاک مالیدند.همه امید امریکا وتلاشش برای تسلط بر ایران شکاف درجهان اسلام وداخل کشور است.امریکا میداند هرگز حتی فکر جنگ را هم با ایران درخواب نباید بکند. اما روی اختلاف بین مردم بسیار امیدوار است .که ملت غیور ایران باید با اتحاد و همدلی و ایستادن در کنار ولایت اخرین نقشه امریکا راهم نقش براب کنند.ما امریکا را ۳۷سال پیش زیر پا گذاشتیم و اکنون نیز با توکل بخدا و ایمان بزودی امریکا ، اسراییل و عربستان را به زانو درخواهیم آورد.این وعده الهی ست.و. وعده خداوند تخلف ندارد.نصرت وپیروزی از مسلمین است وکید دشمنان در مقابل اراده خداوند.ناچیز است. ومستضعفین وارثین زمین خواهندشد.وباظهور اخرین حجت خداوند.جهان پراز عدل و داد خواهد گردید.وحزب اله در روی کره زمین برجنود شیطان غالب خواهد شد. برای فرج اخرین عدالت گستر  گیتی واخرین موعود(عج )دعا کرده و منتظر قدوم مبارکش باشیم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

ما ز بالاییم و بالا می رویم

ما ز دریاییم و دریا می رویم

ما از آن جا و از این جا نیستیم

ما ز بی‌جاییم و بی‌جا می رویم

لااله اندر پی الالله است

همچو لا ما هم به الا می رویم

قل تعالوا آیتیست از جذب حق

ما به جذبه حق تعالی می رویم

کشتی نوحیم در طوفان روح

لاجرم بی‌دست و بی‌پا می رویم

همچو موج از خود برآوردیم سر

باز هم در خود تماشا می رویم

راه حق تنگ است چون سم الخیاط

ما مثال رشته یکتا می رویم

هین ز همراهان و منزل یاد کن

پس بدانک هر دمی ما می رویم

خوانده‌ای انا الیه راجعون

تا بدانی که کجاها می رویم

اختر ما نیست در دور قمر

لاجرم فوق ثریا می رویم

همت عالی است در سرهای ما

از علی تا رب اعلا می رویم

رو ز خرمنگاه ما ای کورموش

گر نه کوری بین که بینا می رویم

ای سخن خاموش کن با ما میا

بین که ما از رشک بی‌ما می رویم

ای که هستی ما ره را مبند

ما به کوه قاف و عنقا می رویمنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
امریکا دشمن شماره یک بشریت است.و هدفش محو ونابودی اسلام است.در عجبم از کسانی که خود را منسوب به خط امام میدانند.وبارها از زبان ایشان شنیده اند که فرمودند امریکا شیطان بزرگ است وهر چه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید.هنوز این کلام نورانی وتاریخی حضرت امام (ره)را درک نکرده اند. امریکا به دنبال تضعیف توان موشکی مانیست وهراسی ندارد.انچه زهره امریکا را میترکاند روحیه جهادی و شهادت طلبانه وایثارگری وعزم راسخ ملت غیور ایران هست. ما در 8سال دفاع مقدس که نه توان موشکی ونه توان نظامی داشیم وهمه جهان کفر علیه ما بسیج شده بودند.با توکل به خدا ونیروی ایمان.وشجاعت مثال زدنی وروحیه شهادت طلبی پوزه امریکا را به خاک مالیدیم.امریکا از پایمردی ودلاوری ملت غیور ایران وحشت دارد وامتحان خود را پس داده واز این ملت سیلی خورده و مردم ایران را خوب میشناسد.وهرگز جرات رویا رویی با این ملت قهرمان را در خود نمی بیند.برای همین به دنبال جنگ فرقه ای وشکاف در صف اسلام. وفشار اقتصادست. که البته این نقشه هم بیاری خداوند نقش بر.اب خواهد شد.ما به یاری خداوند امریکا را زیر پا میگذاریم. و اسرائیل نابود خواهد شد و ستمدیده گان بر ستمگران غلبه خواهند کرد وجهان پراز عدل وداد خواهد شد وان روز نزدیک است با ظهور اخرین حجت الهی .انشاالله.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
در دور دوم انتخابات گرگان با توجه به رصد اوضاع. پیش بینی میشود.
دکتر سیدعلی طاهری گرگانی که ارای اکثر اقوام را به عنوان پشتوانه باخود دارد.
با رای بالایی راهی بهارستان شود.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
بیا بنشین و با مردم مدارا کن.
گره از کار این افتاده گان وا کن.
بترس از شعله های زیر خاکستر.
بیا اندیشه اندوه فردا کن.
هزاران تاج سلطانی دو صد تخت سلیمانی.
فلک بستاند از دستت به اسانی.
که این تخت بلند جم نه بر شاهان سامانی.
وفا کردو نه بر پرویز ساسانی. 
که این رسم فلک باشد.
نه شاهنشاه بشناسد.نه روحانی.
مباد ان دم که چنگیزی بپا خیزد.
کشاند اشیانت را به ویرانی.
همای.از خواندن این فتنه پروا.کن.
چراعاقل کند کاری که باز ارد پشیمانی.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

بی همگان به سر شود بی‌تو به سر نمی‌شود

داغ تو دارد این دلم جای دگر نمی‌شود

دیده عقل مست تو چرخه چرخ پست تو

گوش طرب به دست تو بی‌تو به سر نمی‌شود

جان ز تو جوش می‌کند دل ز تو نوش می‌کند

عقل خروش می‌کند بی‌تو به سر نمی‌شود

خمر من و خمار من باغ من و بهار من

خواب من و قرار من بی‌تو به سر نمی‌شود

جاه و جلال من تویی ملکت و مال من تویی

آب زلال من تویی بی‌تو به سر نمی‌شود

گاه سوی وفا روی گاه سوی جفا روی

آن منی کجا روی بی‌تو به سر نمی‌شود

دل بنهند برکنی توبه کنند بشکنی

این همه خود تو می‌کنی بی‌تو به سر نمی‌شود

بی تو اگر به سر شدی زیر جهان زبر شدی

باغ ارم سقر شدی بی‌تو به سر نمی‌شود

گر تو سری قدم شوم ور تو کفی علم شوم

ور بروی عدم شوم بی‌تو به سر نمی‌شود

خواب مرا ببسته‌ای نقش مرا بشسته‌ای

وز همه‌ام گسسته‌ای بی‌تو به سر نمی‌شود

گر تو نباشی یار من گشت خراب کار من

مونس و غمگسار من بی‌تو به سر نمی‌شود

بی تو نه زندگی خوشم بی‌تو نه مردگی خوشم

سر ز غم تو چون کشم بی‌تو به سر نمی‌شود

هر چه بگویم ای سند نیست جدا ز نیک و بد

هم تو بگو به لطف خود بی‌تو به سر نمی‌شودنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
همه عمر برندارم سر از این خمارومستی.
که هنوز من نبودم که تو بر دلم نشستی.
تو نه مثل افتابی که حضوروغیبت افتد.
دگران روندوایندوتوهمچنان که هستی.
چه حکایت از فراقت که نداشتم ولیکن.
تو چو روی بازکردی در ماجرا ببستی.
نظری به دوستان کن که هزار بار از ان به.
که تحیتی نویسی و هدیتی فرستی.
دل دردمند ما را که اسیر توست یارا.
به وصال مرهمی نه چو به انتظار خستی.
نه عجب که قلب دشمن شکنی به روز هیجا.
توکه قلب دوستان را به مفارقت شکستی.
برو ای فقیه دانا به خدای بخش مارا.
توو زهد و پارسایی .من و عاشقی ومستی.
دل هوشمند باید که به دلبری سپاری.
که چو قبله ایت باشد به از ان که خود پرستی.
چو زمام بخت ودولت نه به دست جهد باشد.
چه کنند اگر زبونی نکنند و زیردستی.
گله از فراق یاران وجفای روزگاران.
نه طریق توست سعدی کم خویش گیرو.رستی.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
شنیدم در دهی مردی خرش مرد.
نشست وغصه ان خر همی خورد.
یکی پرسید این اندوه از چیست.
چرا غم میخوری ارامشت نیست.
بنالید و بگفتا که خرم مرد.
همه ارامشم را با خودش برد.
بپرسیدش چرا وقتی زنت مرد.
شمردی ماتم او را بسی خرد.
نکردی ناله و افغان و زاری.
چرا اینگونه اکنون بیقراری.
بگفتا ان زمانی که زنم خفت.
به من هرکس که امد تسلیت گفت.
هرانکس وعده یک دخترم داد.
کنون کی یک نفر قول خرم داد.
........................................................
بنیاد زندگی اگرش پایه ای نداشت.
یک موج روزگار سکوتش بهم زند.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پنجشنبه 12 فروردین 1395
وای از دنیا که یار از یار میترسد.
غنچه های تشنه از گلزار میترسد.
عاشق از اوازه ی دلدار میترسد.
شهسوار از جاده ی هموار میترسد.
این طیب از دیدن بیمار میترسد.
وقتی جهانی اسیر و دسخوش حوادث میشود.
همه چیز وارونه میشود.ترس ونگرانی در همه زمینه. در دلها اشکار میگردد واعتمادها از بین میرود.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
میلاد باسعادت وخجسته بانوی دو عالم گل سرسبدعالم خلقت.
مادر امامت.وهمسرولایت.ودخت نبوب حضرت فاطمه زهرا(س)و روز مادر برهمه مادران ارجمند وگرانقدر که بهشت را معنا بخشیدند مبارک باد.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
به شخصیت خود بیشتر از ابرویتان اهمیت دهید.
زیرا شخصیت شما جوهر وجود شماست.و.
ابرویتان تصورات دیگران نسبت به شماست.
........................................................
کجا روم من ازاین در که خانه ام اینجاست.
کبوتر. توام و اشیانه ام. اینجاست.
اگر چه بال و پرمن شکسته ولی.
نشسته ام به سرایت که لانه ام اینجاست.
دلم گرفته بهانه.برای دیدن تو.
نمی روم من از اینجا. بهانه ام اینجاست.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی